Tak je tady – zase období bilancování. Skvělý je, když si dneska můžu přečíst report z minulého roku a vidím, že jsem za tu dobu urazil nějakou tu cestu.
Zároveň mi tento rok ukázal, jak moc důležitý je dělat změny. Protože změny jsou ten nejlepší možný impuls pro rozvoj a posun. Když se zpětně dívám, tak vždycky – když jsem udělal změnu, tak mě to v tom pozitivním smyslu hodně nakoplo.
Poučení pro mě tedy vyplývá to, změny dělat dříve a nečekat, i když stávající situace je vlastně dobrá a pohodlná. I v roce 2025 se tímhle chci řídit a je to asi pro mě ten možná hlavní cíl.
Můj první rok na volné noze mi ukázal, jak je naprostá svoboda skvělá, ale zároveň si musí člověk trochu umět mrskat za zadkem bičem.
1. Konzultanství
Když jsem před rokem odcházel z agentury, tak jsem si říkal, že freelancovat jako konzultant budu jen částečně a zbytek času se budu věnovat svým projektíkům. To se mi souhrou okolností trochu zvrhlo. A můj hlavní projektík se stalo právě ono konzultanství. Konkrétně dělám v současnosti 60 % SEO a 40 % další služby.
Zjistil jsem totiž, že je trochu něco jiného, když hrajete plně za sebe a pod vlastním jménem. Máte plnou odpovědnost, můžete si to dělat podle sebe a také jste za to plně odměněn. Začalo mě to bavit a začal jsem přidávat. V únoru jsem měl jen 35 klientských hodin a v létě už to bylo hodně přes 120.
Byl jsem překvapený, kolik se toho dá zvládat, když se člověk soustředí jen na to podstatné. A výsledky byly letos skvělý. Na klientech cítím největší impakt za celou dobu, co se marketingu věnuji. Dva klienti rostli dokonce přes 100 % za rok v organickém vyhledávání! A když se daří, tak je to samozřejmě ten nejlepší motor do toho, aby mě práce bavila a snažil jsem se to dál posouvat a makat.
Ve svojí hlavní výhodě, což je orientace na výsledky a rentabilitu, vidím částečně i svojí největší slabinu. Hlavně v první půlce roku jsem prostě jel to, co nosilo výsledky a nevěnoval jsem se svému rozvoji. To už dost měním.
Před rokem jsem si slíbil, že klienty, kde mi moje práce nebude dávat smysl a nebo mě budou energeticky vysávat, tak ukončím. Nestalo se to ani jednou. Možná je to i tím, že jsem jich několik vyfiltroval již při nabídce. No a nebo jsem měl jenom štěstí.
Sečteno a podtrženo. Tak tady jsem hodně spokojený. Jen jsem zvědavý, jak a kam to příští rok posunu. Nějaké plány už mám 🙂
2. Cestování a byt
Tento rok jsem si také konečně vyzkoušel, jaké to je vypadnout na dva měsíce mimo ČR. Byl jsem na Bali v Indonésii a v Thajsku (více zde). Fascinující je, jak málo stačí pracovat v Asii a můžete si tam velmi dobře a dlouhodobě žít. Myslel jsem, že se fakt rychle do Asie vrátím, ale zakopnul jsem a skočil jsem do něčeho, co jsem oddaloval již dlouho.
Byt v Praze a hypotéka. Komplikací s koupí bytu a hypotékou bylo fakt hodně a mentálně mi to zabralo dost času. Kvůli bytu jsem měl asi 350 telefonátů a desítky emailů. I když si myslím, že se v tomto tématu orientuju, tak jsem měl pocit, že se mě snaží pořád někdo napálit nebo potrolit. Největší trol byla rozhodně Komerční banka, kdy jsem po této zkušenosti u nich zrušil účet a prodal všechny jejich akcie. Nakonec to ale vyšlo a byt splňuje přesně mé představy. Koncem léta už jsem si užíval práci z terasy v novém bytě, což byla také příjemná změna.
3. Vlastní web
Tento bod dost souvisí s konzultanstvím obecně. Musím říct, že osobní web bylo fakt velmi dobré rozhodnutí, které mi přináší kredibilitu a aktivní poptávky.
Navíc mě baví jeho rozvoj a piplání. V létě jsem si na to dokonce musel dát stopku, protože jsem začínal řešit už úplný detaily. Používám ho také jako zápisníček a zpracovávám si zde témata tak, abych se na ně mohl kdykoliv zpětně podívat.
Web v roce 2024 vygeneroval 10x více návštěv než v roce minulém a na můj stále hlavní pojem „SEO konzultant“ či „SEO specialista“ se nyní již pohybuji na 1-2 místě v organickém vyhledávání. A vygeneroval i dost zajímavých poptávek. A i dost bláznivých poptávek 🙂
Díky tomu, že se mému osobnímu webu daří, tak jsem dostal i nabídku na tvorbu 3-5 osobních webů pro někoho jiného. Tyto nabídky zatím s díky odmítám, protože vím, kolik je za tím práce, aby to opravdu fungovalo. Udělat web a udělat web, co nosí leady, tak to je extrémní rozdíl.
4. Organizace práce
Všechny poptávky i se statusem si letos také nově eviduji v Notionu, kterému jsem několik desítek hodin věnoval. Popravdě, mimo skvělé evidence sledování aktivit na projektech a evidence leadů jsem od ostatního trackování trochu upustil. Prostě mě to otravovalo a nelze si celý život narvat do tabulek. Pracovní evidence ale funguje skvěle a plní vše, co potřebuji: velmi nenáročné, přehledné, možné analyzovat a plánovat.
Když jsem doma, tak pracuji z obýváku. Zkusil jsem letos cowork i kancl, ale trochu mě otravovalo ráno a odpoledne nuceně trávit 30 minut na cestě. Jednou až dvakrát za týden to chce změnit prostředí, ale ráno vstát, že někam musím, tak to už si dobrovolně dělat nebudu.
Vyhovuje mi vstávání bez budíku a nepřepínat se. Jediné, co se snažím trochu držet, tak je práce od 9 do 12, kdy jsem i absolutně nejvýkonnější. Jinak si den tvořím podle nálady. Minimálně 5x v týdnu mám sport a setkání s kamarády, což je nutná protiváha k sólo práci na počítači. V létě jsem hrál tak třikrát týdně beach volejbal a dost chodil k vodě. Když bylo krásné počasí, tak jsem tomu přizpůsobil den a po obědě zaklapnul notebook. Na druhou stranu, když jsem měl chuť v sobotu pracovat, tak jsem si k tomu rád sednul. Ale rozhodně to není jako před 2-3 lety, kdy byla práce o víkendu úplně samozřejmá.
Ranní rutiny: V každodenní ranní ledové sprše jedu už nějakých 5 let a ani letos jsem nevynechával. Snad až na Thajsko, kde ledová netekla, takže jsem chodil před snídaní plavat. Zkoušel jsem přidat i nějaké nové rutiny, když mi to otužování tak jde (cvičení, dýchání, sklenice vody). Nic z toho jsem si nedokázal zautomatizovat jako onu studenou sprchu. Tu jsem letos i upgradoval tím, že jsem si koupil káď s vodou v novém bytě, ale tak nějak mi pořád více vyhovuje sprcha, která má celoročně konstantně podobnou teplotu.
5. Obsahové weby
Když jsem psal loni, že jsem utlumil aktivitu na obsahových webech, tak letos jsem v tomto trendu pokračoval. Žádný web jsem nevytvořil, což je poprvé za celou dobu v online. Přesto byl letošek v této oblasti finančně nejúspěšnější a to nepočítám, jak moc mi tyto weby pomáhají například při linkbuildingu.
Co jsem na webech změnil v roce 2024?
- pomalu vypínám AdSense
- dvě přesměrování a očištění
- největší výdělky jsou z přímé spolupráce
- výrazné snížení počtu copywriterů
- zadařilo se dostávat do Google Discovery
- nehrotím nedostatky
6. Eshopy
Jeden z cílů na 2025 je využití obsahu pro eshopy. Zainteresoval jsem se do dvou dalších eshopů, kde je hodně práce. Mám to ale jako čistý playground, kde si zkouším různé věci. Časovou dotaci jsem zde stejně jako u obsahových webů snížil.
Stále se částečně věnuji ZAKERI, kde se také rostlo oproti minulému roku zhruba o 20 %, ale stále to je pod možnostmi i mým očekáváním. V organiku byl růst o něco nižší.
7. Konference
Po přechodu na freelance se pro mě oborové konference a setkání stala ještě důležitější. A letos jsem rozhodně nelenil a snažil se alespoň 2x do měsíce někam vypadnout po Praze.
Mimo to jsem by již tradičně na vícedenním SEOlogeru naživo a SEO BootCampu.
Mimo konferenece jsem začal ke konci roku věnovat i dost času oborovému vzdělání, které jsem jinak celý rok zanedbával. V roce 2025 bych se chtěl v této oblasti polepšit.
A nějaké výzvy do roku 2025? Určitě bych chtěl trávit méně času na mobilu a u TV. Přijde mi, že za poslední 2-3 roky jsem čas na těchto zařízeních navýšil až moc. Když dokážu mít velmi dobrou disciplínu co do pracovní morálky, sportu i financí, tak snad zvládnu i tuto „drobnost“. Bez trackování to ale asi nepůjde 🙂 Dále bych chtěl zkoušet více nové věci a místa (v práci i životě).
Více ledoborců a jejich shrnutí:
Petr Krauz a jeho útěk do offline světa
Bronislav Markowicz a jeho tipy i lifehacky
Jan Polzer s webařinou a vyhoříváním
Jarda Pajskr a jeho život online markeťáka
Dála Musil a jeho život v Notionu
Mário Roženský a jeho SupportBox
Lukáš Konečný a jeho turbulentní rok
Pro přidání reportu pište na jsem@patrikpilous.cz